Zer

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Zer, faaliyetlerine 2003 yılında Beko Ticaret A.Ş. adı altında başladı. Zer, çalışmalarını her bir çalışanın benimsediği ortak hedefle, hissedarlarının ve iş paydaşlarının memnuniyeti için hizmet verdiği sektörlerde, alanında uzman insan kaynağı yetiştiren, sunduğu hizmetlerde inovatif yaklaşımla kendi teknolojisini üreten, küresel alanda rekabet edebilir bir şirket haline gelme vizyonuyla devam ettirmektedir. 

Zer'in ana faaliyet alanları Satınalma Dış Kaynak Hizmetleri ve Teknolojik Satınalma Çözümleri olarak iki ana grup altında toplanabilir. Zer küresel pazarlardaki eşdeğer hizmetleri, yerel tedarikçi bilgisini kullanarak ve müşterilerine kar maksimizasyonu sağlayarak sunar.

Satınalma Dış Kaynak Hizmetleri

Bu hizmet maliyet analiziyle başlayarak belirli kategoriler özelinde planlama ile devam eder. Müşterilerimiz aşağıdaki tüm satınalma süreçlerini Zer üzerinden yürütme ya da kısmi olarak süreçlerini Zer'e devretme seçeneklerine sahiptir.
 

  • Stratejik Satınalma
  • Operasyonel Satınalma
  • Stratejik ve Operasyonel Satınalma

 
Zer, Koç Topluluğu haricindeki kurumlara da ambalaj malzemeleri, endüstriyel atık, hurda satış, kara/deniz/hava lojistiği, personel taşıma hizmetleri vb. diğer endirekt kategorilerde hizmet vermektedir.

Teknolojik Satınalma Çözümleri

Bu hizmet yenilenen altyapısı ve kurumsal kimliğiyle Promena markamız ile sağlanmaktadır. Buluta taşınan yapısıyla Promena yazılımı 150'den fazla ulusal ve uluslararası şirket tarafından kategori bağımsız olarak satınalma süreçlerinde kullanılmaktadır. Aşağıda belirtilen modülleriyle Promena müşterilerine satınalmada dijital dönüşüm, operasyonel verimlilik, tasarruf ve şeffaf satınalma süreçleri sağlar.
 

  • E-Satınalma Yönetimi (Katalog, Talep - Onay - Sipariş Akışları)
  • Tedarikçi İlişkileri Yönetimi
  • RFx & E-İhale Yönetimi
  • Harcama Analizi

Zer, rekabetçi yapısını güçlendirmek amacıyla dijital dönüşüm ve yenilikçilik yaklaşımını esas hedefleri olarak belirlemiştir. Zer'in misyonu tüm paydaşlarına fayda sağlayan küresel bir satınalma firması olmaktır.

Promena

Promena, küresel ve bölgesel pazar bilgisini yüksek teknolojiyle birleştirerek şirketlere satın alma süreçlerinde en üst düzeyde verimlilik, etkin kontrol, zaman ve işgücü tasarrufu sağlamak amacıyla Koç Holding ve The Carlyle Group ortaklığıyla 2001 yılında kurulmuştur. 2013 yılından itibaren Promena, %100 Koç Holding iştiraki olarak Zer Merkezi Hizmetler ve Ticaret A.Ş. bünyesinde faaliyetine devam etmektedir.

 

Sektöründe Türkiye’nin ilk markası olan Promena, e-ihale, e-satınalma gibi yenilikçi çözümleriyle ülkemizde “Stratejik Satın Alma Çözümleri” pazarını oluşturmuş ve halen bu sektördeki pazar liderliğini sürdürmektedir.

Promena küresel pazardaki ayak izini uluslararası pazarlardaki iş ortakları ve müşterileri ile arttırmaktadır.

 

Yönetim Ekibi

Ödüller ve Bilinirlik

SpendMatters Almanac listesindeki ilk ve tek Türk stratejik satın alma platformu.

SpendMatters SolutionMap'de yer alan ilk ve tek Türk stratejik satın alma platformu.

Spendmatters 50 Procurement Providers to Watch listesindeki ilk ve tek Türk platform sağlayıcı

Captterra'da 2018 yılının en beğenilen e-ihale platformu ve satın alma ve e-ihale kategorilerinde ilk 3’te yer alan platform sağlayıcı

En beğenilen ilk 3 stratejik satınalma platformundan biri

20 Most Promising Solutions Provider listesinde 2015 yılında yer alan tek Türk markası

Listelenen ilk ve tek Türk stratejik satınalma platformu.