25 Aralık, 2021

Promena Müşteri Deneyim Anket Sonuçları Açıklandı!

Promena müşterilerine göre NPS skoru 18%

Türkiye’nin pazar lideri Promena, müşterilerine havuzunda bulunan binlerce tedarikçiyle ve teknolojik satınalma platformuyla hizmet veriyor. Sektöründe Türkiye’nin ilk markası olan Promena, e-ihale, e-satınalma gibi yenilikçi çözümleriyle ülkemizde “Stratejik Satın Alma Çözümleri” pazarını oluşturmuş ve halen bu sektördeki pazar liderliğini sürdürmektedir.

Promena kapsamlı, kullanımı kolay ve sektörde uzman ekibiyle Satınalma süreçlerinin dijital dönüşümünü hem operasyonel hem de stratejik olarak ilerletmeyi hedefliyor. Her yıl hem yurtdışı hem yurtiçi müşterilerin katıldığı "Müşteri Deneyim Anketi" nin sonuçlarına göre NPS skoru 18% olarak belirlendi. 


Promena müşteri deneyim anketiyle yıl içerisinde yaşanan/yaşanabilecek sorunlardan haberdar olarak müşterilerin olası sorunlarına daha hızlı çözüm sağlamayı, modüller içerisinde bilinmeyen özellikleri arttırmayı ve müşterilerin özel taleplerini ortaklaştırarak çözümlemeyi hedefliyor. Aynı zamanda detaylı sorularla müşterilerin en çok zaman harcadığı süreçlerde inovatif yaklaşımlarla zamandan tasarruf ve sürdürülebilir memnuniyet hedefliyor.

Müşteri deneyim sonuçları şu şekildedir;

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.